PODZIEMNA RZEKA, FILIPINY

PODZIEMNA RZEKA, FILIPINY

 

Podziemna rzeka znajduje się na terenie Parku Narodowego Puerto Princesa Subterranean River na wyspie Palwan na Filipinach. Wpisana w 1999 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO rzeka, o długości ponad 8 km, jest jedną z najdłuższych podziemnych rzek na świecie i największą turystyczną atrakcją wyspy Palawan. W 2011 rzeka została wybrana jako jeden z nowych siedmiu cudów natury.

Do ruchu turystycznego dopuszczony jest odcinek o długości ok 1,5 km. Pokonanie trasy łodzią wiosłową z przewodnikiem zajmuje od 30 do 45 minut. Podczas rejsu podziemną rzeką można obserwować niesamowite nacieki skalne – stalaktyty i stalagmity, które otrzymały bardzo osobliwe nazwy, jak np. „Twarz Jezusa”. W wapiennych skałach otaczających jaskinię świetnie zachowały się skamieliny sprzed milionów lat. W jaskini nieustannie słychać odgłosy zamieszkujących ją nietoperzy.

Ponieważ teren Parku Narodowego Podziemnej Rzeki znajduje się pod ścisłą ochroną, a turystyka została zakwalifikowana jako potencjalne zagrożenie, przed wpłynięciem do jaskini należy wyrobić specjalne pozwolenie. Liczba pozwoleń na dany dzień jest ograniczona do 600.

 

Polecamy film promujący Podziemną Rzekę:

 

 

PROPOZYCJA WYCIECZKI

 

3-4 DNIOWA WYCIECZKA – PUERTO PRINCESA I OKOLICE

Przylot do Puerto Princesa na wyspie Palawan. Wizyta na farmie krokodyli i zwiedzanie miasteczka.

Przejazd do miasta Sabang i wycieczka do słynnej podziemnej rzeki. Transfer łodzią z Sabang do wejścia do jaskini lub opcjonalnie trekking 5 km szlakiem zwanym „Monkey Trail” i obserwacja niesfornych małp w ich naturalnym środowisku. W oczekiwaniu na miejsce na łódce wpływającej do jaskini, możliwość podziwiania niesamowitych widoków okolicy. W zależności od długości trwania wycieczki – możliwość przejazdu do punktu wspinaczkowego Ugong Rock i wspinaczka na linach na punkt widokowy.

Wycieczka na tzw. island hopping, czyli „skakanie” z wyspy na wyspę tradycyjną filipińską łodzią – relaks na pięknych, białych plażach, kąpiele w lazurowej wodzie, nurkowanie z rurką i spotkanie z dziesiątkami rozgwiazd na wyspie Starfish Island (Wyspa Rozgwiazd).

Możliwy dodatkowy dzień na relaks na plaży na pobliskich wyspach.

Transfer na lotnisko i przelot do kolejnego punktu wycieczki lub transfer busem do El Nido.