SIEROCINIEC SŁONI, PINNAWALA, SRI LANKA

SIEROCINIEC SŁONI, PINNAWALA, SRI LANKA

 

Sierociniec słoni w Pinnawali znajduje się w niewielkiej odległości od miasta Kandy w prowincji Sabaragamuwa i jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki na Sri Lankę. Ten niezwykły sierociniec powstał w 1975 roku w celu ochrony młodych słoni, które straciły matki. Obecnie w sierocińcu mieszka około stu słoni, także dorosłych, które zostały przygarnięte lub urodziły się w sierocińcu. Można tam również spotkać nieliczne stare, chore lub niepełnosprawne słonie, które ucierpiały podczas toczącej się do 2009 roku wojny.

Na Sri Lance można również spotkać liczne dziko żyjące słonie cejlońskie w Parkach Narodowych oraz słonie żyjące poza obszarami chronionymi. Niestety dziko żyjące słonie często wchodzą w konflikty z rolnikami, którym niszczą uprawy, dlatego zdarza się, że są one zabijane. Obecnie populacja słoni na Sri Lance wynosi ok 5.900 osobników.

W sierocińcu słonie prowadzą regularny tryb życia, w którym mogą uczestniczyć odwiedzający go turyści. W określonych godzinach odbywa się karmienie owocami, bambusami oraz mlekiem, a także kąpiel całego stada słoni w rzece, które z sierocińca musi przemaszerować na drugą stronę ulicy. Obserwacja codziennego życia słoni oraz możliwość ich dotknięcia to niesamowite doświadczenie dla odwiedzających.

 

PROPOZYCJA WYCIECZKI

 

KILKUDNIOWA WYCIECZKA OBJAZDOWA PO SRI LANCE + DODATKOWA OPCJA WYPOCZYNKU NA SRI LANCE LUB MALEDIWACH

Poranny przylot na Sri Lankę. Zakwaterowanie w hotelu w miejscowości Negombo. Czas na odpoczynek, aklimatyzację, spacer po okolicy i pierwsze doświadczenia kulinarne. Opcjonalnie zwiedzanie Colombo, m.in. stary fort, Muzeum Narodowe znajdujące się w pięknym cynamonowym ogrodzie oraz liczne świątynie buddyjskie i hinduistyczne. Odwiedziny na lokalnym bazarze.

Początek wyprawy objazdowej po wyspie samochodem/busem z anglojęzycznym kierowcą. Kilka kolejnych dni to odwiedziny w wielu niezwykłych miejscach, m.in. w Sierocińcu Słoni w Pinnawali, na świętej górze lankijczyków – Sigiriyi, w świętych jaskiniach w Dambulli, w dawnych stolicach kraju – Polonnaruwie i Anuradhapurze z pozostałościami starożytnych świątyń i pałaców oraz w Kandy i Świątyni Zęba Buddy.

Podróż będzie wiodła przez położone wśród herbacianych pól miasteczka i góry. Odwiedzisz również najprawdziwszą fabrykę herbaty, poznasz tajniki jej zbiorów i zobaczysz jak po kolei odbywa się jej obróbka.

Kolejne dni to trekking przez Park Narodowy Doliny Horton Plains, aż do tzw. Końca Świata oraz safari jeepem w jednym z parków Narodowych, w których uważni obserwatorzy będą mogli wypatrzyć słonie, bawoły wodne, egzotyczne ptaki, krokodyle a nawet lamparty w ich naturalnym środowisku.

Ostatnie dni to relaks na plażach południowej Sri Lanki i poszukiwanie ogromnych żółwi morskich, które się tam często pojawiają, zwiedzanie fortowego miasteczka Galle, fakultatywne wycieczki na obserwację delfinów i wielorybów oraz podziwianie osobliwego sposobu połowu ryb przez lankijskich rybaków. Podczas wyjazdu zobaczysz również wodospady, przejedziesz się na słoniu i odwiedzisz plantację przypraw.

Zakończenie wycieczki i powrót na lot do Colombo. Opcjonalnie dłuższy pobyt wypoczynkowy na południu Sri Lanki lub przelot na rajskie Malediwy.