TAJ MAHAL, AGRA, INDIE

TAJ MAHAL, AGRA, INDIE

 

Agra to miasto w Indiach w stanie Uttar Pradesh, położone na brzegu rzeki Jamuny w miejscu przecięcia się historycznych szlaków handlowych, znane głównie z Mauzoleum Taj Mahal. Jedno z największych centrum turystycznych w Indiach. Miasto zostało założone w 1501 roku przez sułtana Delhi Sikandara Lodi i stało się stolicą Państwa. Po podbiciu terenów północnych Indii przez Wielkich Mogołów, Agra została ustanowiona najważniejszym miastem ich imperium, koncentrując całe życie polityczne, gospodarce i kulturalne. W 1658 roku stolica została przeniesiona do Delhi, a miasto zaczęło tracić na znaczeniu.

 

Mauzoleum Taj Mahal, znajdujące się nad brzegiem rzeki Jamuny, zbudowane przez cesarza Szahjahana dla upamiętnienia ukochanej żony Mumtaz Mahal jest jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów turystycznych na świecie. Budowa świątyni trwała 22 lata i rozpoczęła się po śmierci Mumtaz Mahal w roku 1631. Według legendy Mumtaz Mahal zobowiązała męża to spełnienia 3 obietnic: nigdy nie ożenić się ponownie, wychować 14 wspólnych dzieci oraz zbudować na jej cześć budynek – wszystkie obietnice zostały spełnione przez pogrążonego w żalu męża. Budowla, wzniesiona z marmuru, składa się z głównej świątyni z wielką kopułą i bramą, 4 minaretów i zlokalizowana jest w pięknych ogrodach. Marmurowe powierzchnie pokryte są kamieniami szlachetnymi.

Warto również zobaczyć: Czerwony Fort, zbudowany z czerwonego piaskowca; Itmad-Ud-Daulah – grobowiec perskiego mirzy, na którym wzorowano się budując Taj Mahal.

 

PROPOZYCJA WYCIECZKI

 

WYCIECZKA 9 LUB 15-DNIOWA – ZWIEDZANIE + DODATKOWA OPCJA WAKACJI NA GOA

Przedpołudniowy przylot do New Delhi. Transfer z lotniska i zakwaterowanie w hotelu. Czas na odpoczynek. Po południu zwiedzanie dzielnic Old Delhi z przewodnikiem. Zapoznanie z lokalną kulturą. Na koniec dnia spacer przez tętniący życiem i barwami indyjski targ – Chandni Chowk.

Kolejnego dnia zwiedzanie dzielnic New Delhi, świątyni Laxmi Narayan, Bramy Indii, Mauzoleum Humayuna oraz Pałacu Prezydenckiego, a także minaretu Kutb Minar. Późnym popołudniem transfer prywatnym samochodem z kierowcą do Agry.

Zwiedzanie Agry i słynnego grobowca Taj Mahal (przewodnik) oraz Czerwonego Fortu. Późnym popołudniem przejazd do spokojnego, malowniczo położonego nad rzeką Betwa miasteczka Orchha, którego architektura przypomina średniowieczne budowle. Czas na odpoczynek po podróży.

Kolejny dzień to czas na eksplorację Orchhy z przewodnikiem – m.in. ruin starych, pustych pałaców i budowli świątynnych. Wieczorny pokaz światła i dźwięku w forcie.

Przejazd do Khajuraho i zwiedzanie tamtejszych świątyń, w których można podziwiać m.in. niesamowite rzeźby przedstawiające postacie z Kamasutry. Nocny przejazd pociągiem z kuszetkami do Varanasi.

Transfer do hotelu i czas na odpoczynek. Po południu zwiedzanie miasta – świątynia Bharat, Beni Madhav Ka Darera, Dasaswamedh Ghat oraz meczet Alamgir. Wieczorem okazja do podziwiania niezwykłego rytuału Ganga Aarti nad rzeką Ganges.

Wcześnie rano podziwianie wschodu słońca z łodzi na rzece Ganges – niesamowite widoki budzącego się dnia, budowli pałacowych i rytualnych kąpieli hindusów na zachodnim brzegu rzeki. Po południu dalsze zwiedzanie miasta. Nocny przejazd pociągiem z kuszetkami do Delhi.

Transfer do hotelu. Czas na odświeżenie się i odpoczynek. Po południu i wieczorem czas wolny na samodzielne zwiedzanie lub zakupy.

Transfer na lotnisko i wylot z Indii lub dodatkowa kilkudniowa opcja z wypoczynkiem na Goa – kilkudniowy relaks na plaży, pod palmami, kąpiele w oceanie indyjskim, możliwość korzystania z wycieczek fakultatywnych.

Wylot z Indii bezpośrednio z Goa.