TANA TORAJA, SULAWESI, INDONEZJA

TANA TORAJA, SULAWESI, INDONEZJA

 

Tana Toraja – rejon indonezyjskiej wyspy Sulawesi, słynący z pięknych, górzystych krajobrazów, charakterystycznej architektury oraz niesamowitych tradycji pogrzebowych, które przyciągają podróżników z całego świata.

Lud Toraja po dziś dzień kultywuje dawne tradycje i organizuje wystawne, krwawe i trwające nawet po kilka dni pogrzeby dla swoich zmarłych bliskich. Ludzie Ci wierzą, że śmierć jest najważniejszym punktem w życiu każdego człowieka i początkiem nowej drogi. Pomimo wiary chrześcijańskiej nadal kultywowane są animistyczne praktyki i zwyczaje. Do udziału w uroczystościach zapraszani są, oprócz rodziny, członkowie innych wiosek, a każdy pogrzeb jest ogromnym wydarzeniem i gromadzi po kilkaset osób, również turystów. Jeśli uda Ci się wziąć udział w takiej uroczystości pamiętaj, że zawsze należy przynieść prezent dla rodziny zmarłego.

Uroczystości pogrzebowe wiążą się również ze składaniem krwawych ofiar z bawołów i świń, które mają pomóc zmarłemu w drodze na tamten świat. Pogrzeby bogatych członków społeczności pochłaniają setki zwierzęcych ofiar.

Po zakończeniu pogrzebu ciało zmarłego składane jest w grobowcu lub wykutej w skale jaskini. Tego typu cmentarze są bardzo charakterystyczne dla tego regionu.

Każda wycieczka w rejon Toraja wiąże się z odwiedzinami w okolicznych wioskach, na lokalnych targach, trekkingiem przez pola ryżowe, podziwianiem charakterystycznych budowli – tongkonanów i odwiedzaniem różnego rodzaju grobowców.

Wycieczkę polecamy wszystkim ciekawym świata podróżnikom.

 

PROPOZYCJA WYCIECZKI

 

3 LUB 4-DNIOWA PODRÓŻ W OKOLICE TANA TORAJA. DODATKOWO MOŻLIWOŚĆ KILKUDNIOWEGO RELAKSU W TANJUNG BIRA

Lądowanie w Makassar na wyspie Sulawesi w godzinach porannych. Kilkugodzinny przejazd na północ wyspy w kierunku Tana Toraja. Po drodze postój w kompleksie archeologicznym Leang-Leang, gdzie w tamtejszych jaskiniach – będziesz miał okazję zobaczyć prehistoryczne malowidła, liczące sobie nawet kilka tysięcy lat! Następnie przejazd nad rzekę Pute w okolicach miasteczka Rammang-Rammang i rejs po rzece w maleńkiej łódce, gdzie będziesz miał okazję  podziwiać niesamowite widoki na ogromne skały wystające z rzeki i okolicznych pól. Wieczorem przyjazd w rejon Tana Toraja i zakwaterowanie w wybranej klasy hotelu

Całodniowa wycieczka po rejonie Tana Toraja, słynącym ze specyficznych obrzędów religijnych i pogrzebowych. Dzień rozpoczniesz trekkingiem do Lemo, gdzie można podziwiać słynne wiszące groby i figurki Tau-Tau (wizerunki zmarłych). Następnie odwiedzisz Sangallę i grobowce królewskie oraz Kambirę z dziwnymi grobami dzieci zawieszonymi na drzewach. Po lunchu przejazd do Londa z kolejnymi starożytnymi miejscami pochówków.

Kolejny dzień poświęcisz na wizytę w północnej części rejonu Toraja. Pierwszym punktem planu będzie wizyta w Kete Kesu – tradycyjnej wiosce, położonej malowniczo pośród pól ryżowych, i słynącej z pięknych wyrobów z drewna. Wizyta na lokalnym targu. Trekking do Batutumonga i podziwianie widoku na okolicę Rantepao. Dalsze zwiedzanie okolic Tana Toraja – Bori z tajemniczymi kamiennymi figurami i małe, tradycyjne wioski. Może w którejś z nich trafisz na znane na całym świecie uroczystości pogrzebowe?

Powrót w kierunku Makassar. Po drodze postój w Bampapuang z pięknym widokiem na górzysta okolicę oraz w lokalne wiosce rybackiej. Degustacja owoców morza. Zwiedzanie wioski Bugis w Pangkep, w której domy zbudowane są na palach. Wieczorny przyjazd do Makassar i transfer do hotelu lub na lotnisko – przelot do kolejnego wybranego punktu wycieczki (np. wyspa Bali, Gili, Lombok, Komodo).

Dla chętnych możliwość przejazdu w przepiękne okolice Tanjung Bira i kilkudniowy relaks w wybranym hotelu, na białych plażach i pływanie/nurkowanie w lazurowej wodzie – podziwianie niesamowitych raf koralowych i życia podwodnego. Organizujemy również rejsy nurkowe w tej okolicy.