TARASY RYŻOWE W BANAUE I WISZĄCE TRUMNY W SAGADZIE, FILIPINY

TARASY RYŻOWE W BANAUE I WISZĄCE TRUMNY W SAGADZIE, FILIPINY

 

Tarasy ryżowe w Banauenajstarszymi tarasami rolnymi na świecie i liczą sobie ponad 2000 lat. Utworzone je ręcznie, bez użycia maszyn, na zboczach górskich Ifugao w centralnej części Kordylierów Filipińskich na wyspie Luzon. Tarasy zajmują powierzchnię około 10 tysięcy km². Od 1995 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Uważane są ósmy cud świata. Niestety są dziedzictwem zagrożonym, ponieważ ulegają stałej erozji. Jedne z najpiękniejszych tarasów znajdują się w górskich wioskach Batad, Cambulo, Pula, Bangaan oraz wielu innych znajdujących się w okolicy Banaue. Do niektórych z nich nie dociera droga i tylko najbardziej wytrwali podróżnicy docierają podczas pieszego trekkingu w dół zbocza góry.

Sagada jest małą miejscowością położoną w górzystym terenie wyspy Luzon około 4 godziny drogi jeepneyem od miasteczka Banaue. Miejscowość przyciąga turystów z całego świata swoją niecodzienną atrakcją – wiszącymi trumnami. Lokalni mieszkańcy wierzą, że dusze zmarłych mogą opuścić swoje ciała tylko w miejscach przewiewnych, dlatego po dziś dzień umieszcza się trumny na skałach, w szczelinach lub jaskiniach. Trumny mające nawet ponad 500 lat, można zobaczyć w Echo Valley i Lumiang Burial Cave.

W Sagadzie warto wybrać się na eksplorację jaskiń z przewodnikiem. Jedne z najbardziej znanych to jaskinie Lumiang i Sumaging, połączone podziemnym przejściem. To przygoda dla odważnych, ponieważ przejście czasem wymaga wspinaczki na kilkumetrowe skały, a czasem brodzenia w podziemnej rzece.

 

Film ukazujący tarasy ryżowe w Banaue:

 

PROPOZYCJA WYCIECZKI

 

3-DNIOWA WYCIECZKA DO BANUE I SAGADY ORAZ DODATKOWO ATRAKCJE MANILI

Przylot do Manili. Transfer do hotelu i czas na odpoczynek po podróży. Wieczorem pokaz tradycyjnych filipińskich tańców połączony z degustacją lokalnych potraw lub kolacja podczas rejsu statkiem po zatoce.

Całodniowe zwiedzanie Manili z przewodnikiem. Opcjonalnie do wyboru wycieczka do wodospadów, wspinaczka na wulkan Taal lub do krateru wulkanu Pinatubo, wizyta w oceanarium lub na plantacji kokosowej w okolicach Manili. Wieczorem wyjazd busem w kierunku Banaue na północ wyspy Luzon.

Poranny przyjazd do Banaue – miasteczka, w którym znajdują się najstarsze na świecie tarasy ryżowe, mające ponad 2000 lat. Wizyta na punktach widokowych i spacer wśród upraw ryżu. Po południu przejazd do Sagaday.

Trekking z przewodnikiem do słynnych wiszących trumien w Sagadzie. Trekking do wodospadu, zwiedzanie okolicy, eksploracja jaskiń.

Przejazd do Baguio i zwiedzanie miasteczka, będącego letnią rezydencją prezydentów Filipin – wizyta w ogrodzie botanicznym, w starych kopalniach złota i srebra oraz w katedrze. Czas na zakup pamiątek. Po południu wyjazd do Manili. Przyjazd późnym wieczorem do hotelu.

Transfer na lotnisko i przelot do kolejnego punktu wycieczki.